در این مطلب میخواهیم شمارا با  انواع پمپ و کاربردهای آن آشنا کنیم.
لمبه یا پمپ آب وسیله ایی است مکانیکی برای جابجایی و انتقال انواع مایعات که با افرایش فشار، باعث جابجایی مایعات به ارتفاع بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین تر (حوضچه و یا مخزن) می شود.پمپ‌ها کاربردهای فراوانی در صنعت و حتی در وسایل نقلیه دارند. مانند پمپ بنزین یا پمپ آب خودرو تا پمپ‌های بزرگ برای پر کردن حوضچه‌های تعمیر کشتی واستخرها ی موتورخانه ها و همچنین برای کارهای پزشکی(سایز میکروسکوپی) تا پمپ های بزرگ صنعتی .

انواع پمپ 

پمپ‌ها دارای انواع مختلفی هستند. دسته‌بندی‌های گوناگون، پمپ‌ها را بر پایه ویژگی‌های گوناگون طبقه‌بندی می‌کنند. در یکی از رایج‌ترین این طبقه‌بندی‌ها، برپایه نحوه انتقال انرژی از پمپ به سیال

پمپ‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند:


پمپ‌های دینامیکی:

در این پمپ‌ها انتقال انرژی به سیال به‌طور دایمی است. انواع پمپ‌های دینامیکی عبارت اند از:


گریز از مرکز


جریان محوری

 


پمپ‌های جابجایی مثبت:

در این پمپ‌ها انتقال انرژی به سیال به صورت متناوب یا پریودیک صورت می‌پذیرد.

انواع پمپ‌های جابجایی مثبت عبارت اند از:

رفت و برگشتی


دوار

 

انواع پمپ آب

انواع پمپ
انواع پمپ

پمپ و کاربرد های آن:

پمپ‌های بهداشتی (Sanitary Pumps)

پمپ‌های بهداشتی یا سنیتاری پمپ‌هایی هستند که در صنایع غذایی، دارویی و داروسازی و صنایع بیوتکنولوژی کاربرد دارد. در این صنایع به دلیل اهمیت بالای رعایت بهداشت معمولاً استانداردها الزام می‌کنند تا تمام سطوح در تماس با سیال، زبری سطحی در محدوده ۳٫۲ تا ۰٫۴ میکرومتر Ra داشته باشند.

پمپ‌های فاضلاب (Wastewater Pumps)

پمپ‌های فاضلاب یونیت‌های بسته‌ای شامل موتور و پمپ هستند. به همین دلیل این پمپ‌ها مناسب نصب در داخل حوضچه‌های فاضلاب و در زیر آب هستند. به دلیل ساختمان این پمپ‌ها برای تعمیر و سرویس آن نیاز به داخل شدن در داخل حوضچه نیست و می‌توان به راحتی آن را از حوضچه خارج کرد. این پمپ‌ها بسته به اندازه ذراتی که قابلیت پمپاژ آن را دارند به ترتیب برای ذرات بزرگتر گاه پمپ لجن‌کش و برای ذرات کوچکتر پمپ کفکش خوانده می‌شوند.

پمپ‌های فاضلاب معمولاً دارای یک موتور خشک با درجه حفاظت محفظه IP68 هستند.

پمپ‌های شناور (Immersible Pumps)

پمپ‌های شناور یا Immersible، پمپ‌هایی هستند که قسمت محفظه پمپ آنها در داخل و زیر آب قرار می‌گیرد، در حالیکه موتور آنها خارج از آب می‌باشد و خشک نگه داشته می‌شود. معمولاً این پمپ‌ها بالا یا بر روی دیواره مخازن نصب می‌شود. برای مثال از این پمپ‌ها در صنعت ماشینکاری بر روی دستگاه‌هایی از قبیل دستگاه اسپارک،دستگاه فرز یا تراش ماشین های سنگ زنی، سیستم‌های خنک‌کننده یا هر دستگاه دیگری که دارای مخزن باشد استفاده می‌شود.

پمپ‌های نصب در سوراخ عمیق (Borehole Pumps)

دوگونه اصلی از پمپ‌های سوراخ عمیق وجود دارد:

پمپ نصب در سوراخ عمیق شناور 

پمپ نصب در سوراخ عمیق چاهی که در آن موتور خشک نگه داشته شده و توسط شفتی بلند به پمپ کوپل می‌شود. این پمپ‌ها باریک و بلند هستند.

امروزه این پمپ‌ها جای خود را به پمپ‌های شناور داده‌اند و استفاده از آنها کمتر شده‌است. شفت بلند این پمپ‌ها یک عیب بزرگ محسوب شده و نصب آنها را دشوار می‌کند. این پمپ‌ها برای پمپاژ مایعات داغ بهتر از پمپ‌های شناور عمل می‌کنند چرا که موتور آنها توسط هوا خنک می‌شود در حالیکه پمپ‌های شناور در مایعات داغ راهی برای خنک کاری ندارند.

پمپ‌های دوزینگ (Dosing Pumps)

این پمپ‌ها جزو پمپ‌های جابجایی مثبت بوده و معمولاً از نوع دیافراگمی هستند. در این پمپ‌ها به دلیل وجود دیافراگم و آب‌بندی دقیق احتمال نشتی بسیار کم است.

علت خراب شدن پمپ:

پمپ تحت عواملی چون کارکرد زیاد و یا عدم تبحر و مهارت کاربری که با آن کار می گیرد، دچار مشکلاتی از قبیل لرزش در پمپ و داغ شدن پمپ، خوردگی پروانه تلمبه، رینگ ها و بلبرنگ ها اشاره کرد که ساییده شدن و یا فاصله آزادبین  آنها زیاد شده است. دراین مبحث مختصرا به شرح و رفع عیوب در پمپ می پردازیم.

اگر پمپ دچار لرزش باشد:

رسیدن به سرعت بحرانی

پمپ نیاز به روغن کاری دارد

فیکس نبودن قطعات با یکدیگر

خم شدن محور

یاتاقان ها دچار سائیدگی شده اند.

فوندانسیون به اندازه کافی محکم نمی باشد.

 

پمپاژ آب توسط پمپ کم شده باشد:

مسدود شودن لوله ها

پمپ باید هواگیری شود

هوا وارد لوله ورودی شده است

 

چرا پمپ داغ می کند:

یا اینکه یک اشکال مکانیکی وجود دارد

زیاد بودن درجه سرعت پمپ

ویسکوزیته سیال بیشتر از حد مورد نظر می باشد

 

فشارخروجی کم شده باشد:

یک قطعه بین پره های پمپ گیر کرده

ایجاد كاويتاسيون در داخل لوله ها

سرعت دوران پمپ کم می باشد

معیوب شدن کاسه نمد

روتور پمپ در جهت عکس دوران دارد

 
پمپ آنلاین، بزرگترین تامین کننده و وارد کننده پمپ در سطح کشور می باشد و محصولات ایرانی، اروپایی، چینی و غیره را با بالاترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می نماید.  از جمله این برند های می توان به پمپ پنتاکس، لوارا، داب، ابارا، سی لند ، مس داف، ایتال تکنیک، ای دی اس گلوبال ، آکواترم ، دانفوس ، سه فا ، آر بی ام  اشاره نمود.شما کاربران عزیز می توانید با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان ما بتوانند به شما در باره ی هر انچه از پمپ میخواهید بدانید کمک کنند.